Sri Lanka Şehid Halil Kantarcı Yetimhanesi Çalışmaları Başladı

10 Ağustos, Perşembe 16:12 12967 kez görüntülendi.

15 Temmuz 2016 darbe girişimi direnişinde Çengelköy’de şehid edilen Halil Kantarcı adına yapılacak yetimhanenin çalışmalarına başlandı.
Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Çengelköy’e yapılan baskınlarda direniş için en ön saflarda bulunan Halil Kantarcı açılan ateş sonucu şehid edilmişti.

Yetimhane Projesi Başlıyor.
Şehadetinden kısa bir zaman önce gazeteci Adem Özköse ve arkadaşları ile yaptığı bir görüşmede, bir yetimhane yaptırma fikrini paylaşan Halil Kantarcı’nın hayalini gerçeğe dönüştürmek için Sadakataşı Derneği ve Halil Kantarcı’nın arkadaşlarının öncülüğünde başlatılan projeye 9 Sivil Toplum Kuruluşu daha destek veriyor.
Yetimhane Sri Lanka’nın Merkez İlinde bulunan Watadeniya bölgesinde yaptırılacak. Ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı ve yetim oranının yoğun olduğu bölgede medrese eğitimi problemi çocukların Kur’an ve dini eğitim ile geç tanışmalarına neden oluyor. Ekonomik sorunlar nedeniyle de yetimhane inşaatları yapılamıyor. Proje sonucunda toplamda 317,68 m2’lik alana yapılacak yetimhane iki kattan oluşacak ve yetimhanede 40 yetim kalabilecek.

Halil Kantarcı Kimdir?
Geriye 9 aylık Ömer Tarık, 2,5 yaşındaki Zeynep Serra ve 9 yaşındaki Ali Cihad’ı ümmete emanet bırakan Şehid Halil Kantarcı hayatı boyunca darbeci zihniyetlerle savaştı. 28 Şubat döneminde tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi ön saflarda savaşan ve hakkı savunan Halil Kantarcı henüz lise ikinci sınıf öğrencisi iken 16 yaşında hapseldildi. İdam ile yargılanan ve ceza evinde işkenceler gören Halil Kantarcı tüm bu zulümlere rağmen davasından asla taviz vermedi. 9 yıl süren yargılamanın ardından suçsuz olduğu anlaşılınca beraat etti.
Hapishaneden çıktıktan sonra da davası için savaşmaya devam eden Halil Kantarcı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Çengelköy’de şehid edildi. Üsküdar Mihrimah Camii’nde yaptığı bir konuşmasında gençlere hitap eden Halil Kantarcı, “İnşallah sizler de birer şehid adayısınız, biz de ömrümüzün sonuna kadar bu şekilde yaşamaya niyetliyiz.” demişti.

Şehid Halil Kantarcı’nın adının verileceği yetimhanenin yapımına destek verebilmek için HALİL KANTARCI yazarak 2989’a SMS gönderebilir. bagis.sadakatasi.org.tr adresinden bağış yapabilir. 0216 614 04 61 nolu telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

*Banka ve online bağışlarda bağış notuna “Halil Kantarcı Yetimhanesi” yazdırılması; hesap adı kısmına ise "Sadakataşı Derneği" yazdırılması gerekmektedir.

Destek veren Sivil Toplum Kuruluşları:


GÜNCEL
GÜNCEL
ST Blog
Sadakataşı
Sadakataşı Gönüllüsü
02 Ocak, Perşembe 12:30
Çad’ın N’djamena bölgesin..
Kalıcı projeler kapsamında birçok bölgede Kuran..
Devamını Oku
Destekleriniz için 0216 614 04 61 sadakatasi@sadakatasi.org.tr
Online Bülten
e-mailinizi gönderin, faaliyet bültenimizi elektronik ortamda size gönderelim.

614 04 61216SadakataşıAlo
Tüm Hakları Saklıdır. © Sadakatasi 2013 Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
HALİL KANTARCI YETİMHANESİ
Sri Lanka Şehid Halil Kantarcı Yetimhanesi'ne Destek olmak için HALİL KANTARCI yazıp 2989'a SMS gönderebilirsiniz.