Sadakataşı Derneği’nden Somali çıkarması

03 Nisan, Perşembe 14:08 5438 kez görüntülendi.

Doğu Afrika’da yaşanan kuraklık felaketine sessiz kalmayan Sadakataşı Derneği, krizin en yoğun hissedildiği Somali’ye ulaştı. Sadakataşı, Somali’de binlerce aileye yardımda bulundu. 

Yaklaşık 2 ay önce Kenya’ya giderek bir rapor hazırlayan Sadakataşı Derneği ekipleri, bu defa Somali’nin Bay Eyaleti’ne bağlı Baydova şehrine ulaştı. Haftalardır devam eden krizi hem yerinde incelemek hem de hayırseverlerin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için Baydova’da bulunan ekipler, 2011’de yaşanan felaketin bir benzerinin yaşanmaması için yoğun çaba sarf etti.

“Hayat normale dönene kadar Somali halkının yanındayız”

Bölgedeki çalışmaları yerinde sürdürmek için Baydova’ya giden Sadakataşı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cevdet Hasbal, “Kenya’ya giderek hazırlamış olduğumuz raporda insani boyutun kırmızı alarm verdiğini ilan etmiştik, hamd olsun ki milletimiz çağrımıza karşılık verdi ve bizler de burada binlerce aileye umut olabildik” dedi. Hasbal, şöyle konuştu:“Burada bulunduğumuz zaman içerisinde 12 tonluk 3 tankerle 2 bin 400 mağdur Somalili aileye temiz su ulaştırdık. Bunun yanı sıra vatandaşlarımızın kriz sebebiyle bizlere teslim etmiş oldukları 147 küçükbaş Adak – Akika ve şükür kurbanını keserek 900 ailenin et ihtiyacını karşıladık. Ve ayrıca günlerdir sağlıklı beslenmeden yoksun 108 aileye de gıda yardımında bulunduk. Bağışçılarımızın destekleri ile buradaki hayat normale dönene kadar da Somali halkını yalnız bırakmayı düşünmüyoruz.”

Baydova’ya 2 yeni su kuyusu

Öte yandan Sadakataşı Derneği, derme çatma çadırların kurulduğu iki ayrı Baydova bölgesinde 2 yeni su kuyusunun temellerini attı.Somali yardım bekliyor

Hayırseverler, Doğu Afrika’da yaşanan bu felaketin bir an önce son bulması için Sadakataşı Derneği hesaplarına “Kuraklık” yazarak destek olabiliyor. Bağışçılar ayrıca da 2989’a yine “Kuraklık” açıklamasıyla SMS atarak 5 TL katkıda bulunabiliyor.


GÜNCEL
GÜNCEL
ST Blog
Sadakataşı
Sadakataşı Gönüllüsü
02 Ocak, Perşembe 12:30
Çad’ın N’djamena bölgesin..
Kalıcı projeler kapsamında birçok bölgede Kuran..
Devamını Oku
Destekleriniz için 0216 614 04 61 sadakatasi@sadakatasi.org.tr
Online Bülten
e-mailinizi gönderin, faaliyet bültenimizi elektronik ortamda size gönderelim.

614 04 61216SadakataşıAlo
Tüm Hakları Saklıdır. © Sadakatasi 2013 Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
HALİL KANTARCI YETİMHANESİ
Sri Lanka Şehid Halil Kantarcı Yetimhanesi'ne Destek olmak için HALİL KANTARCI yazıp 2989'a SMS gönderebilirsiniz.