Burkina Faso'ya sağlık merkezi

Burkina Faso'ya sağlık merkezi

27 Mayıs, Perşembe 14:18 7805 kez görüntülendi.

Burkina Faso'ya sağlık merkezi


Burkina Faso'ya sağlık merkezi açıldı. Türkiye’nin yardımıyla bölgede binlerce kişi sağlık hizmetine kavuştu.

Burkina Faso'nun Maadougou bölgesinde Derneğimiz ile Şimal Vakfı, bölge insanının en büyük problemi olan sağlık sorununun çözümü için Şimal Vakfı Sağlık Merkezi'ni inşa ederek hizmete açtı.

Ülkenin kuzeyinde Mali sınırına yakın bölgede inşa edilen sağlık merkezinden 9 yerleşim biriminde yaşayan 35 bin kişi faydalanacak. Yapımı yaklaşık bir yıl süren 24 yatak kapasitesine sahip sağlık merkezi, 8 oda, doktor lojmanı, acil müdahale odası, müşahade odası ve kadın doğum ünitesine sahip. Hastanenin su ihtiyacını karşılamak için ise hastane yanına bir su kuyusu açıldı.


"AYAĞIMIZA BATMIŞ DİKENİ ÇIKARTTINIZ"

Sağlık Merkezi'nin açılış törenine Maadogou Valisi Aissata Angelina Traoré, Belediye Başkanı Ousmane Ouermi, Genel Başkan Yardımcımız Cevdet Hasbal ve Şimal Vakfı yetkilileri ile binlerce vatandaş katıldı. Vali Traoré yaptığı açılış konuşmasında, bölgede sağlık konusunda büyük sıkıntıların yaşadığını belirtirken, açılışı yapılan sağlık merkezi ile ayağımıza batmış olan dikeni çıkarttığı için kardeş ülke Türkiye'ye ve Sadakataşı Derneği'ne minnettarız dedi.

Vali Traoré'den sonra konuşan Belediye Başkanı Ouermi; “Sağlık merkezinin açılışı Maadougou bölgesi için büyük bir yatırım oldu. Halkımız en temel tıbbi ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyorken artık Burkina Faso standartlarının çok üzerinde bir sağlık merkezine sahip olduğumuz için halkımız adına Türkiye'ye teşekkür ediyorum” dedi.


"8 MİLYON İNSAN SITMAYA YAKALANMIŞ"

 Dünyanın dört bir yanında yardım çalışmalarına devam eden Derneğimizin Başkan Yardımcısı Cevdet Hasbal ise yaptığı konuşmada; “Bölge halkı hayatın her alanında olumsuzluklar yaşıyor. Ülkede yaklaşık 8 milyon insan sıtma hastalığına yakalanmış ve bu bölgede insanların tedavi olabileceği en yakın sağlık merkezi 35-40 km uzaklıkta bulunuyor. Dernek olarak partner kuruluşumuz OSEH ve Şimal Vakfı ile bu sorunun çözümü için böyle bir projeye imza atarak Burkina Fasolu kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettirdik” dedi.


GÜNCEL
GÜNCEL
ST Blog
Sadakataşı
Sadakataşı Gönüllüsü
02 Ocak, Perşembe 12:30
Çad’ın N’djamena bölgesin..
Kalıcı projeler kapsamında birçok bölgede Kuran..
Devamını Oku
Destekleriniz için 0216 614 04 61 sadakatasi@sadakatasi.org.tr
Online Bülten
e-mailinizi gönderin, faaliyet bültenimizi elektronik ortamda size gönderelim.

614 04 61216SadakataşıAlo
Tüm Hakları Saklıdır. © Sadakatasi 2013 Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
HALİL KANTARCI YETİMHANESİ
Sri Lanka Şehid Halil Kantarcı Yetimhanesi'ne Destek olmak için HALİL KANTARCI yazıp 2989'a SMS gönderebilirsiniz.