2017 Yılı Faaliyetlerimiz

24 Şubat, Perşembe 15:45 8211 kez görüntülendi.

2017 Yılı Faaliyetlerimiz

 

 Sadakataşı Derneği olarak kurulmuş olduğumuz günden bu yana savaş, doğal afet, yokluk gibi sebepler ile yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi olan insanlara din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın gerçekleştirdiğimiz yardım çalışmalarına 2017 yılında da ara vermeden devam ettik. Yıl içerisinde faaliyet gösterdiğimiz 30’un üzerinde ülke de kalıcı projeler inşası, su kuyusu açılışları, kış yardımları, adak, akika ve şükür kurban kesim ve dağıtımları, Kurban ve Ramazan organizasyonları, acil su dağıtımları, dini bilgiler eğitim seti dağıtımları, katarakt ameliyatları, yetim organizasyonları, acil yardım çalışmaları gibi birçok proje ile milyonlarca insana yardım ulaştırdık.

 

 

Su Kuyuları; Kalıcı projeler kapsamında imkansızlıkların, yokluğun, kirliliğin ve kuralığın hüküm sürdüğü ülkelerde su kuyuları projeleri gerçekleştirerek milyonlarca insanın yüreğine su serptik. 2017 yılı içerisinde Tanzanya’da 6, Çad’da 7, Bangladeş’de 70, Kenya’da 41, Somali’de 31, Sri Lanka’da 23 olmak üzere toplamda 178 su kuyusu açılışı gerçekleştirdik.

 

Kalıcı Projeler;

 

15 Temmuz Şehitler Külliyesi; Tanzanyanın Zanzibar bölgesinde yaklaşık 6000 metrekarelik bir alana inşa edilen Külliye, cami, yatakhane, kütüphane, yemekhane, okul, lojman ve spor sahasından oluşuyor. Külliye ile bölge eğitim ve sosyal alana kavuştu. 

 

Şehit Halil Kantarcı Yetimhanesi; Sri Lankada yapımını gerçekleştirdiğimiz bu yetimhane ile 40ı yatılı 54 yetim kız öğrenci eğitim görerek kendilerini hayata hazırlayacak bir eğitim ve dini merkeze sahip oldu. Yetimhane'de kütüphane, bilgisayar odası, yetimler için meslek edindirme kursları oluşturularak yetimlerimiz hayata hazırlanacak.

 

El Aksa Anaokulu; Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta Filistinli mültecilerin yaşamış olduğu Burj El Barajne mülteci kampında hizmete açtığımız El Aksa Anaokulu ile 3-6 yaş aralığında 200 yavrumuz 6 sınıfta eğitimlerini görecek. 

 

Osmanlı Okulu; Sri Lankanın Puttalam kentine bağlı El Aksa köyünde 10 metrekarelik alana inşa ettiğimiz Okul ile 50 öğrenci ülke müfredatı ve İslami eğitim görebilecek.

 

Vietnam Hz. Aişe İslami Eğitim Merkezi; Vietnamda yaşayan Müslüman çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan proje 8 derslikten oluşuyor ilk etap olan 4 derslikli binanın açılışı gerçekleştirildi. Proje ile 360 öğrenci eğitim görebilecek.

 

Afrikaya 3 Camii; Burkina Fasoda Suat Şahmete ve Ümmühani Hacı Filik camileri ile Kenyada Prof. Dr. Mahmut Esat Coşan Külliyesinin ikinci bölümünü hizmete açarak bu bölgelerde yaşayan insanlarımızın ibadetlerini bir araya gelerek yapabilecekleri ibadet merkezlerine sahip oldular.

 

Kurban Organizasyonu; Kardeşinin payını ayırdın mı çağrısı ile gerçekleştirdiğimiz kurban organizasyonu kapsamında başta Türkiye olmak üzere 29 ülkede 5200 hisse kurban keserek on binlerce insana dağıtımları gerçekleştirerek birlik ve beraberlik.

 

Ramazan Organizasyonu; Bu yıl ‘Kardeşim orucu açtın mı?’ çağrısı ile başlatmış olduğumuz Ramazan organizasyonu kapsamında 25 ülkede 7000 paket kumanya dağıtımı, 20.000 kişiye iftar verildi. 571 çocuğumuza bayramlık hediye edild,

 

 

Yetimlerimiz; Dünyanın her yerinde insan kaçakçıları ve organ mafyalarının hedefi olan yetimler için 9 ülkede çalışma yaparak yüzlerce yetimi sahiplenerek hayata hazırlanmalarına yardımcı olduk.

 

Adak, Akika ve şükür Kurbanları; Her ay düzenli olarak önceden belirlemiş olduğumuz bir ülkede vekaletinizi vermiş olduğunuz kurbanların kesimlerini gerçekleştirerek, ihtiyaç sahiplerine dağıtımlarını yapıyoruz. Yıl içerisinde 14 ülkede yaklaşık 1700 hisse kurbanın kesim ve dağıtımı yapıldı.

 

Dini Bilgiler Eğitim Seti; Dini eğitim konusunda kaynak bulmakta sıkıntı çeken Nepal, Sri Lanka, Kenya ve Burkina Fasoda ki kardeşlerimiz için toplam 900 kişiye Kuran-ı Kerim, Siyer-i Nebi, İslam İlmihali, Dua ve Tesbihatlar kitabından oluşan set dağıtımı yapıldı.

 

Katarakt Ameliyatları; Erken tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan Katarakt hastalığı Afrika ve Asya’nın birçok bölgesinde yetersiz ve sağlıksız beslenme, kötü sağlık koşulları nedeni ile yaygın bir durumda. Pakistan’da yaptığımız organizasyonda 200 kişinin katarakt ameliyatını gerçekleştirdik.


Arakan; Myanmar Ordusu ve Milliyetçi Budistlerin saldırısı ile başlayan olaylar sonucunda yaklaşık bir milyon Arakanlı, Bangladeş’e göç etti. Yaşanan bu insanlık dramı karşısında Rohingyalı kardeşlerimiz için 70 su kuyusu, 10 aileye ev, 3800 gıda kolisi, 3 okul açılışı, 450 aileye hijyen paketi dağıtımı, 450 hisse kurban kesim ve dağıtımı, 500 kişiye zekât dağıtımı ve onlarca yetimin bakımını üstlenerek bölgede yardımlarımızı gerçekleştirdik. 


GÜNCEL
GÜNCEL
ST Blog
Sadakataşı
Sadakataşı Gönüllüsü
02 Ocak, Perşembe 12:30
Çad’ın N’djamena bölgesin..
Kalıcı projeler kapsamında birçok bölgede Kuran..
Devamını Oku
Destekleriniz için 0216 614 04 61 sadakatasi@sadakatasi.org.tr
Online Bülten
e-mailinizi gönderin, faaliyet bültenimizi elektronik ortamda size gönderelim.

614 04 61216SadakataşıAlo
Tüm Hakları Saklıdır. © Sadakatasi 2013 Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
HALİL KANTARCI YETİMHANESİ
Sri Lanka Şehid Halil Kantarcı Yetimhanesi'ne Destek olmak için HALİL KANTARCI yazıp 2989'a SMS gönderebilirsiniz.