Yemende İnsanlık Ölmesin
"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61
Bağış Yap

Yemende İnsanlık Ölmesin

Tarih: 09 Aralık 2021


Yemende İnsanlık Ölmesin

Dünya üzerindeki en büyük insanlık dramının yaşandığı Yemen’de, 24 milyon insan yardıma ve korunmaya muhtaç durumda hayatını sürdürüyor. Zor durumda yaşamlarını sürdüren bölge halkına acil yardımlarla destek oluyoruz.

Sadakataşı Derneği olarak ülkede yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayarak ‘‘Yemen’de İnsanlık Ölmesin’’ çağrısıyla bölgeye acil yardımlar ulaştırıyoruz.

 

 

Ülkede genel durum

Yemen'de 2015 yılında başlayan iç savaş sonrasında büyük bir insani kriz yaşanıyor. Çatışmalar sonrasında ülke kuzey ve güney olarak fiilen ikiye bölünmüş durumda. Bazı bölgelerde ise yerel grupların kontrol ettiği noktalar bulunuyor. Kuzey Sana’a bölgesinde Husiler, Güney Aden bölgesinde ise koalisyon güçleri ve hükümet kontrolü elinde bulunduruyor.

İç savaş sonrası Yemen’de yaşanan kıtlık ve ekonomik problemler nedeniyle milyonlarca insan gıda temin edemiyor. Ülkede her 9 dakikada bir çocuk açlık ve önlenebilir hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Ülkede 12 milyon civarında insan yurtdışından gelen yardımlarla hayatını idame ettiriyor.

 

 

Ekonomik kriz

İç savaş nedeniyle Yemen’de ekonomi %40 küçüldü. Halkın alım gücü azalırken, üretim durma noktasına geldi. Yemen riyali bu süreçte %80 değer kaybetti. İşsizlik oranının %50’nin üzerine çıktığı ülkede milyonlarca insan en temel ihtiyaçlarını dahi temin edemiyor.

 

24 milyon insan yardım bekliyor

Yemen'de yaşanan iç savaş nedeniyle 150 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Saldırılar nedeniyle birçok hastane, okul ve altyapı tesisi kullanılamaz hale geldi. Temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor. Ülkede 24 milyon kişi insani yardıma ve korumaya muhtaç durumda yaşamlarını sürdürüyor.

 

Yemen’in yaralarını birlikte saracağız

Genel Başkanımız Kemal Özdal yapmış olduğu açıklamada; ‘‘Dünyanın en büyük insanlık krizi Yemen’de yaşanıyor. Bölgede 24 milyon insan acil yardım bekliyor. Başta gıda, sağlık, barınma ve eğitim olmak üzere birçok alanda bölgeye yardım ulaştırıyoruz. 2018 yılından itibaren bölgeye gerçekleştirdiğimiz yardımlarla yüzbinlerce Yemenliye destek olduk. Bölgede insani krizin devam etmesi nedeniyle ‘‘Yemen’de İnsanlık Ölmesin’’ çağrısıyla yeni bir yardım kampanyası başlattık. Hayırsever vatandaşlarımıza zor durumda olan Yemenli kardeşlerine destek olmaya davet ediyoruz. Gelin Yemen’in yaralarını hep birlikte saralım’’ ifadelerini kullandı.

 

 

 

YEMEN ACİL YARDIM PROJELERİMİZ;

 

Adak, Akika ve Şükür Kurbanları;

Binlerce kilometre uzakta zorlu şartlar altında yaşamlarını sürdüren Yemenli kardeşlerimize adak, akika ve şükür kurbanlarınızı ulaştırıyoruz. Kurbanları bölge halkından satın alarak onlara ekonomik olarak da destek sağlıyoruz.

Kurban Hisse Bedeli; 1 700 TL

 

Gıda Kolisi Dağıtımları;

İç savaş sonrası ekonominin bozulduğu Yemen’de halk gıda bulmazken kıtlık yaşanıyor. İnsanların açlık nedeniyle yaşamını yitirdiği ülkede ailelerin aylık ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri içeren gıda kolisi dağıtımları gerçekleştiriyoruz.

Bir Gıda Kolisi 450 TL

 

Ekmek Dağıtımı;

Yemen’deki iç savaş sonrasında gıda enflasyonu yaşanırken fırınlarda zarar gördü. Hudeyde, Marib, Taiz ve İbb bölgelerinde halk ekmek bulmakta zorlanıyor. Bölge halkına gıda yardımıyla birlikte lavaş ekmek dağıtımları gerçekleştiriyoruz.

100 Aileye Ekmek Dağıtımı; 600 TL

 

 

Mobil Klinik ve Sağlık;

Ülkede altyapı ve sağlık sistemi çökmüş durumda, her geçen gün salgın hastalıklar ve ölümler artıyor. Bu durumun çözümüne katkı sağlamak amacıyla içerisinde tıbbi ekipmanların bulunduğu mobil kliniğimizle insanları tedavi ediyor ve ilaç desteği sağlıyoruz.

(Bir Hafta Mobil Klinik Desteği; 25 000 TL (Doktor, hemşire, psikiyatrist, personeller, ilaçlar ve aracın masrafları dahildir.))

 

Temiz Su Projesi;

Yemen’de yaşanan temiz su sıkıntısıyla birlikte tifo, kolera ve dizanteri gibi salgın hastalıklar kol geziyor. Gerçekleştirdiğimiz su dağıtımı projeleriyle başta mülteci kampları olmak üzere ülkenin dört bir tarafına içilebilir temiz su ulaştırıyoruz.

1 Tanker Su bedeli; 250 TL

 

Tekerlekli Sandalye;

Yaşanan iç savaştan dolayı Yemen’de on binlerce kişi sakat kaldı. Zor durumda olan ve günlük ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan insanlara tekerlekli sandalye dağıtımları gerçekleştiriyoruz. 

Bir Tekerlekli Sandalye Bedeli; 1 600 TL

 

 

Gelir Temini Projeleri;

Yoksulluk yaşanan ve milyonlarca kişinin işsiz olduğu Yemen’de gelir temini projelerini hayata geçiriyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere yük ve insan taşımacılığında kullanılan Tuk-Tuk aracı, kadınlara dikiş makinaları ve arıcılık için gerekli ekipmanları tedarik ediyor, geçimlerini sağlamalarına destek oluyoruz.

Dikiş makinası; 2 100 TL     Arı Kovanları ve Gerekli Ekipmanlar; 17 700 TL  TUK TUK; 30 000 TL

 

Sıcak Yemek Organizasyonları;

Dünya üzerindeki en büyük insanlık krizinin yaşandığı Yemen’in Taiz, El Hudeyde ve Aden bölgelerinde sıcak yemek dağıtımları gerçekleştiriyoruz. Yemek organizasyonları ile birlikte kardeşlik sofralarında buluşuyoruz.

50 Kişilik Yemek Dağıtımı; 2 500 TL

 

Nakdi Destek;

İşsizlik oranının %50’nin üzerinde olduğu Yemen’de halkın alım gücü çok zayıf durumda. Ticaret ve üretimin durduğu ülkede fitre ve zekât dağıtımları yaparak bölge halkına nakdi destek sağlıyoruz.

Bir Aileye Nakdi Destek; 200 TL

 

 

Hijyen Kolisi Desteği;

Yemen’de bozulan alt yapı sistemleri, temiz suya ulaşamama ve salgın hastalıklar nedeniyle hijyen malzemeleri hayati derecede önemli durumda. Ülkenin birçok noktasında şampuan, sabun, diş macunu, diş fırçası, havlu, deterjan, tırnak makası, maske ve ıslak mendilden oluşan hijyen paketi dağıtımları gerçekleştiriyoruz.

Bir Hijyen Kolisi; 160 TL

 

Çocuk Paketi Yardımı;

Yemen’de yaşanan insanlık dramından en fazla çocuklar etkileniyor. Ülkede her 9 dakikada bir çocuk açlık ve önlenebilir sağlık problemleri nedeniyle yaşamını yitiriyor. Çocuklara acil yardımlar kapsamında süt toz, bebek maması, bebek bisküvisi, bebelac, gıda malzemeleri ve çocuk bezinden oluşan çocuk paketi ulaştırıyoruz. 

Bir Çocuk Paketi; 450 TL

 

Barınma Desteği

Yemen’de yaşanan iç savaş sonrası 4,2 milyon insan mülteci durumuna düştü. Derme çatma yerlerde kalan mültecilerin en büyük ihtiyaçlarından biriside barınabilecekleri bir yuva.  Mülteciler için 24 metrekare büyüklüğünde, ısı yalıtımlı çadırların kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Bir Çadır Bedeli; 5 350 TL

Paylaş:

Etiketler: Yemen, Yardım, Bağış

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri

İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Hakları Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.