"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61

Yemen’de bu yıl koleradan 913 kişi yaşamını yitirdi

Yemen’de bu yıl koleradan 913 kişi yaşamını yitirdi

Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'de kolera salgını nedeniyle yıl başından bu yana 913 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, Yemen'de kolera salgını nedeniyle 2019 başından eylül ayının sonuna kadar 913 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede, 696 bin 537 kişinin ise salgına yakalanmış olabileceğinden şüpheleniliyor.

 

Salgın vakasının artacağından endişe ediliyor

 

Şüpheli vakaların yüzde 25,5'ini, 5 yaş altı çocuklar oluşturuyor, ülkedeki 333 semtin, 305'inde kolera vakasına rastlandı.

 

Hudeyde, Lahic, İbb, Zemmar ve başkent Sana'a da ki sağanak yağışların ardından salgın şüphesiyle hastanelere başvuranların sayısının artabileceğinden endişe ediliyor.

 

Yemen'deki insani kriz

 

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

 

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana'a ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

 

Çatışmalar ve hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne olan ülkede temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksikliklerin yanı sıra sağlık merkezlerinin kapanması gibi nedenler de kolera başta olmak üzere salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.

 

Sadakataşı Derneği olarak Yemen için başlatmış olduğumuz acil yardım çalışması kapsamında bölge halkı için gıda, tıbbi malzemeler, içilebilir temiz su ve hijyen kolisini öncelikli ihtiyaç malzemeleri olarak belirledik.

 

Destek için;

 

Yemen yardımlarına destek olabilmek için YEMEN yazarak 2989'a SMS atabilir, www.sadakatasi.org.tr adresinden banka hesap numaralarına erişebilir ve online bağış yapabilirsiniz. Yardımlar hakkında detaylı bilgi alabilmek için 0216 614 04 61 numaralı telefon numarasından dernek yetkililerimize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Paylaş:

Tarih: 22 Ekim 2019

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri
İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Haklara Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.