"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61

Yemen’de açlık, iç savaşı gölgede bıraktı

Yemen’de açlık, iç savaşı gölgede bıraktı

İç savaş ile birlikte yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrası gıda sorunu yaşayan ve salgın hastalıkların yaşandığı Yemen için halkımıza acil yardım çağrısında bulunuyoruz.

Yemen'de 5 yıldır devam eden iç savaş, ülkede 24 milyon kişiyi yardıma muhtaç hale getirdi. Yardımların ulaşmadığı Yemenliler, çocuklarına bitki yaprağı yedirmek zorunda kalıyor.

Yemen'de 5 yıldır devam eden iç savaş, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 24,4 milyon Yemenliyi insani yardıma muhtaç hale getirdi.

Hem uluslararası sivil toplum kuruluşlarının (STK) hem de BM'ye bağlı yardım kurumlarının dünya genelinde düzenlediği yardım kampanyaları, Yemen'de yaşanan durumu değiştirmeye yetmiyor.

Ülke içerisinde göçün oldukça fazla yaşandığı Yemen'de insani yardımların dağıtımındaki sıkıntılar, binlerce kişiye yardımların ulaşmamasına neden oluyor.

BM Yemen İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), geçen yıl ekim ayına kadar ülke genelinde milyonlarca muhtaç insanı desteklemek için gereken 3 milyar doların yüzde 70'ini bulduğunu açıkladı.

Ancak 2016 yılında ülkenin batısındaki Taiz ilinden 5 kişilik ailesi ile birlikte Sana'nın kuzeyindeki Zehban bölgesine göç eden Ahmed Naimi, şu ana kadar herhangi bir yardım almadığını belirtti ve sordu:

Bu durum, BM Dünya Gıda Programının (WFP) geçen aralık ayında yaptığı, “Yerel yetkililer yardım verilecekler konusunda yanlış yönlendirme yapıyor. Kayıtları manipüle etmenin yanı sıra, hak etmeyenlere yardımları verilmesine neden oluyor ve insani yardımları Sana'da para kazanmak için satıyor” açıklamasıyla örtüşüyor.

Yemen'in açlık haritası

Ülkede Şubat 2018 ile Ekim 2018 arasında 291 çocuk yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybetti.

Çocuk ölümleri, 21 ilden oluşan Yemen'in 9 vilayetinde meydana geldi. Bunlar İbb, Hucca, El-Mahvit, Hudeyde, El-Cavf, Sada, Dimar, Sana ve Amane.

Yemen'de her 10 dakikada 1 çocuk da önlenebilir sağlık nedenlerinden dolayı hayatını kaybederken, 2 milyon çocuk yetersiz besleniyor.

Dünya Gıda Programının 13 Şubat 2019'da yaptığı açıklamaya göre, çocuklar doğrudan ya da dolaylı yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybediyor.

Sadakataşı Derneği olarak Yemen için başlatmış olduğumuz acil yardım çalışması kapsamında bölge halkı için gıda, tıbbi malzemeler, içilebilir temiz su ve hijyen kolisini öncelikli ihtiyaç malzemeleri olarak belirledik.

Destek için;

Sadakataşı Derneği'nin başlatmış olduğu Yemen yardımlarına destek olabilmek için YEMEN yazarak 2989'a SMS atabilir, www.sadakatasi.org.tr adresinden banka hesap numaralarına erişebilir ve online bağış yapabilirsiniz. Yardımlar hakkında detaylı bilgi alabilmek için 0216 614 04 61 numaralı telefon numarasından dernek yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Tarih: 08 Mayıs 2019

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri
İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Haklara Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.