"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61

Yemen'in yaralarını sarıyoruz

Yemen'in yaralarını sarıyoruz

İç savaşla beraber ekonomik sıkıntı ve kıtlık yaşayan Yemen'e, Sadakataşı Derneği acil yardım çalışmalarını sürdürüyor.

İç savaşın sürdüğü ve açlıktan ölümlerin yaşandığı Yemen'e, bölgede bulunan acil yardım ekibimiz koordinasyonunda gıda, su, ekmek, hijyen paketi, ilaç dağıtımları  devam ediyor. Kamplarda tedavi göremeyen hastalara ise mobil klinik ile sağlık hizmeti veriliyor.

22 milyon insan yardım bekliyor

Yemen'de iç savaşın başladığı 2015 yılından bu yana toplam can kaybı 30 bini aştı. Hastanelere, okullara ve altyapı tesislerine yönelik saldırılar ise sıradanlaştı. Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor. Ülkede 22 milyon kişi insani yardıma ve korumaya muhtaç durumda yaşamlarını sürdürüyor.

Derneğimiz tarafından insani krizin yaşandığı Yemen'in Marib kırsalında bulunan El-Rowda, Jow El-Nesim ve El-Mil mülteci kamplarında yaşayan 3200 aileye un, şeker, pirinç, yağ, konserve ve süt tozundan oluşan gıda kumanyası, 600 hisse kurban eti, 520 tanker içilebilir temiz su, 1100 aileye hijyen kolisi, 135 bin kişiye ise ekmek dağıtımı gerçekleştirildi.

Yemen'e Mobil Klinik

Ülkede hijyen ürünleri temin edememe ve çöken altyapı sistemi nedeniyle salgın hastalıklar baş göstermiş durumda. Yaşanan bombardımanlar sebebiyle birçok hastane ya yıkılmış durumda ya da elektrik ve su kullanamamakta.  Yemen halkı için Marib ve Taiz bölgelerinde bulunan mülteci kamplarında yaşayan ve sağlık hizmetinden mahrum durumdaki Yemenliler için mobil klinik hizmete açarak, her gün yüzlerce insanı tedavisini gerçekleştirip sağlık kontrollerini yapıyoruz.

Yaşanan iç savaş ve çatışmalar nedeniyle sakat kalan 550 Yemenliye tekerlekli sandalye dağıtımı gerçekleştirildi.

Ülkede yaşanan ilaç sıkıntısına çözüm olmak için bölgede bulunan acil yardım ekibimiz tarafından düzenli ilaç dağıtımı gerçekleştiriliyor. Sadakataşı ekibi, Marib şehir merkezinde bulunan El-Heya Hastanesi'ni ziyaret ederken 700 hastaya ilaç dağıtımı yapıldı.

400 bin kişiye yardım ulaştırıldı

Sadakataşı Genel Başkanı Kemal Özdal yaptığı açıklamada; ‘Ecdat yadigarı Yemen'de iç savaş sonrası insanlık dramı yaşanıyor. Milyonlarca kişi yardıma muhtaç durumda yaşamlarını sürdürüyor. Sadakataşı olarak bu duruma kayıtsız kalmayarak ‘‘Elini uzat Yemen ölüyor'' çağrısı ile başladığımız yardımlarda yaklaşık 400 bin kişiye tıbbi malzeme, hijyen paketi, içilebilir temiz su, gıda kolisi dağıtımları gerçekleştirdik. Bölgeye yardım çalışmalarımızı ara vermeden sürdüreceğiz.” İfadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş:

Tarih: 23 Ocak 2019

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri
İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Haklara Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.