Vietnam’a İlk İslami Eğitim Merkezi

Vietnam’a İlk İslami Eğitim Merkezi

Tarih: 26 Eylül 2018


Vietnam’a İlk İslami Eğitim Merkezi

 

Derneğimizin, Şimal Vakfı ve TİKA'nın iş birliğindeki proje ile Vietnam'da Hazreti Aişe İslami Eğitim Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Vietnam'da derneğimiz ile, Şimal Vakfı ve TİKA'nın işbirliğiyle Hazreti Aişe İslami Eğitim Merkezi'nin açılışı yapıldı.

90 bin civarında Müslüman'ın yaşadığı ülkenin ilk İslami eğitim veren okul olan Hazreti Aişe İslami Eğitim Merkezi'nin açılışına bölge halkı, TİKA, Sadakataşı Derneği ve Vietnam Devlet yetkilileri katıldı.

Sadakataşı Derneği yönetim kurulu üyesi Faruk Şenel açılışta yaptığı konuşmada, “Bugün burada Şimal Vakfı ve TİKA ile beraber inşa ettiğimiz Eğitim Merkezi'nin açılışını ve Ramazan dağıtımlarını yapmanın sevincini yaşıyoruz. Bölgede eğitim konusunda büyük sorunlar yaşanıyor. Hazreti Aişe İslami Eğitim Merkezi ile eğitim bölgedeki eğitim sorununa önemli bir hizmet yapıldı. Dernek olarak Vietnam'daki yardım faaliyetlerimize devam ederek, buradaki kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Vietnam'da iktidarda bulunan Komünist Parti Başkan Yardımcısı Nguyen Thanh Phong da açılış töreninde, “Türkiye halkına ve Sadakataşı Derneği'ne yapmış oldukları bu eğitim merkezinden dolayı teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

TİKA Dış İlişkiler Proje Koordinatörü Zeynep Bayrak ise “Vietnam'da İslami eğitim konusunda sıkıntı yaşandığının tespit edilmesi üzerine Şimal Vakfı ve Sadakataşı Derneği ile birlikte böyle hayırlı bir projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Vietnam'ın An Giang bölgesinde 5 bin metrekarelik alana inşa edilen Hazreti Aişe İslami Eğitim Merkezi'nde, kız ve erkek öğrenciler için 2 medrese ve 8 sınıf bulunuyor. Eğitim merkezinde toplam 360 öğrenci eğitim görecek. Ayrıca 70 öğrenci kapasiteli yurt, yemekhane ve öğretmenler odası da eğitim merkezinde yer alıyor.

Ülkede azınlık konumunda olan Müslümanların eğitim konusunda ciddi eksiklikleri olduğunu tespit eden Sadakataşı Derneği, eğitim merkezi haricinde Dini Bilgiler Eğitim Seti Projesi kapsamında ülkede ilk defa Vietnam dilinde Kur'an-ı Kerim, Siyer-i Nebi ve İlmihal kitaplarının dağıtımını gerçekleştirdi.

Kurulduğumuz yıldan itibaren Vietnam'daki Müslümanlarla yakından ilgilenerek buradaki kardeşlerimizin eğitim, gıda ve barınma sorunlarının çözümü için projeler yapmaya devam edeceğiz.

 

Paylaş:

Etiketler: 15 Temmuz Şehidi Halil Kantarcı,15 Temmuz Şehidi Halil Kantarcının adı Sri Lankada yapılan camide yaşatılıyor.,Halil Kantarcı

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri

İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Hakları Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.