Tanzanya’da 15 Temmuz Şehitler Külliyesi Açıldı

Tanzanya’da 15 Temmuz Şehitler Külliyesi Açıldı

Tarih: 06 Agustos 2018


Tanzanya’da 15 Temmuz Şehitler Külliyesi Açıldı

 

 

Afrika'nın Zanzibar adasında Sadakataşı Derneği olarak hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile inşa ettirdiğimiz 15 Temmuz Şehitler Külliyesi törenle hizmete açıldı.

 

Zanzibar'ın Kombani bölgesinde derneğimizin koordinesinde ve bağışçılarımızın desteğiyle 2015 yılı Nisan ayında 5 bin 887 metrekare alanda temeli atılan 15 Temmuz Şehitler Külliyesi, törenle hizmete girdi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle ilk olarak 225 metrekare alana inşa edilen 350 kişi kapasiteli Hacı Osman Var Camisi‘nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından külliyedeki ilk ezan okundu ve cemaat namaz kıldı.

Namazın ardından Hacı Ayşe Var Okulu‘nun ve külliyenin açılış kurdelesi kesildi. Ellerinde Türk bayrağı ve Sadakataşı Derneği flamasını taşıyan Zanzibarlı çocuklar, törende Türk heyetine sevgi gösterisiyle birlikte kendi dillerinde tezahüratlarda bulundu.

 

Yerleşkesinde cami ve dersliklerin yanı sıra yatakhane, kütüphane, yemekhane, mutfak, idare binası, lojman, spor sahası, banyo ve lavabolar bulunan külliyede, İmam Hatip modelinde erkek öğrencilere yatılı orta okul eğitimi verileceği bildirilirken, 2 milyon 400 bin liraya mal olan projeden bin kişinin istifade edeceği öğrenildi. Ayrıca, külliyedeki tefrişatın Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapıldığı belirtildi.

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, tüm Müslümanların kardeş olduğunu, kardeşliğin pekiştirilmesi için Zanzibar'da bulunduklarını söyledi.

 

Zanzibar Cumhurbaşkanlığı Makamı Devlet Bakanı ve Devrimci Konseyi Başkanı İssa Hacı Gavu da külliyenin yapılması ve hizmete girmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

İki ülkenin kardeş olduğuna vurgu yapan Gavu, “Kardeşliğimiz eskiden beri devam ediyor ve biz bu kardeşliğimizi pekiştirmek için buradayız. Biz çok mutluyuz, biz her zaman yanınızdayız. Külliye modern tarihi mimari yapısıyla dikkati çekiyor. Burada yüzlerce öğrenci faydalanacak. Burada her zaman en güzel eğitimin verileceğini düşünüyorum.”dedi.

 

Dernek Başkanımız Kemal Özdal ise Türkiye'nin Balkanlardan Ortadoğu'ya Afrika'dan Asya'ya kadar Müslümanların sığınağı haline geldiğini söyledi. Türkiye'nin devlet ve milletiyle inanç ve tarihinden aldığı paylaşma ve yardımlaşma duygusuyla son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdiğine vurgu yapan Özdal, büyüyen ve gelişen Türkiye'nin başta Afrika olmak üzere Asya'dan Balkanlara Ortadoğu'dan Kafkaslara Amerika kıtasından Uzak Doğu'ya kadar varlığını ve zenginliğini dünya Müslümanları ile paylaşmasını bildiğini ifade etti.

 

Kemal Özdal, tüm bu olumlu gelişmelerin Türkiye düşmanlarını rahatsız ettiğini ve Türkiye'ye karşı darbe teşebbüsüne varacak kadar gözleri döndürdüğünü belirtti.

“İç ve dış hain mihrakların Türkiye'ye dolayısıyla İslam toplumuna karşı başlattığı bu hain saldırı başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere milletimizin kahramanca direnişi ile bozguna uğratılmıştır” diyen Özdal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İşte o gece vatanımızı ve namusumuzu korumak ve İslam ümmetinin kazanımlarını korumak amacıyla sokağa çıkıp direnirken, 250 kardeşimiz şehit olmuş, 3 bine yakın kardeşimiz yaralanmıştır. Türkiye'nin yaşadığı sevinci de hüznü de kardeş ve dost ülkelerden ayrı görmeyen bizler aramızda menfaat çıkar, dünyevi ihtiras ve fitne kaygısı gütmeden, karşılıksız art niyetsiz ve sadece Allah rızası için imkanlarını paylaşan bir anlayışla bu külliyenin adını 15 Temmuz Şehitleri Külliyesi olarak yaşatmaya karar verdik. Rabbim 15 Temmuz Şehitleri Külliyesi'ni hayırlara vesile kılsın. Bu eğitim kurumundan vatanına milletine ve tüm İslam ümmetine hayırlı ilim adamları yetiştirmeyi nasip etsin.”

 

AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Tanzanya Dostluk Grubu üyesi Hüseyin Kocabıyık, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Tanzanya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nevzat Arslan, TİKA Tanzanya Program Koordinatörü Hikmet Özdenoğlu ve Derneğimizin partner kuruluşu Müzdalifah Kurumu Mütevelli Heyeti Başkanı Muhammed Hafız da birer konuşma yaptı.Konuşmaların ardından projede emeği geçenlere hediyeler verilirken katılımcılar derslikleri gezerek öğrencilerle sohbet etti. Öğrenciler hep bir ağızdan “Teşekkürler Türkiye”diyerek yeni bir okula kavuşmanın sevincini gösterdi. Anadolu Ajansı İstanbul Haberler Editörü Hüseyin Altınalan'ın da katıldığı etkinlik dua okunmasıyla son buldu.

Öte yandan, bağışçılarımız, Zanzibar heyeti ile Türkiye'den gelen katılımcıları bir otelde akşam yemeğinde buluşturdu. AK Parti Milletvekili Gündoğdu, burada Zanzibar Meclis Başkanı Zubeyr Ali Mevlid'e Müslümanların kardeş olduğunu ve ümmet üzerinde oynanan oyunları anlattı. Müslümanlar üzerinde çeşitli hain senaryolar kurgulayanların varlığına dikkat çekerek, şer odaklarına karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, FETÖ terör örgütünün hain planları hakkında da bilgiler verdi.

Paylaş:

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri

İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Hakları Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.