"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61

Tanzanya’da katarakt ameliyatları

Tanzanya’da katarakt ameliyatları

Derneğimiz, Tanzanya'nın Darüsselam bölgesinde önceden tespit ettiği 225 katarakt hastasının ameliyatlarını gerçekleştirerek sağlıklarına kavuşmalarını sağladı.

Tanzanya'da, önceden tespit edilen yüzlerce katarakt hastasının ameliyatları yapıldı.

Tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle özellikle Afrika ve Asya'nın güney bölgelerinde çok sık görülen hastalıktan dolayı her yıl on binlerce kişi, ameliyat olamadığı için kör olabiliyor.

 

 

225 katarakt ameliyatı

Acil yardım ekibimiz tarafından Darüsselam bölgesine bağlı Kisarawe kasabasında gerçekleştirilen katarakt projesi kapsamında, hayırseverlerin yardım ve destekleriyle görme sıkıntısı yaşayan ve günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan 225 hastanın gözleri katarakttan kurtarıldı.

 

 

Bölgenin en büyük sağlık sorunlarından biri

Gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında bölge halkı ülkenin en önemli sağlık sorunlarından birinin katarakt olduğunu belirterek gerçekleştirilen ameliyatlardan dolayı Sadakataşı'na ve Türkiye'ye teşekkür etti.

Tanzanya'da gerçekleştirdiğimiz ameliyatlar için bölgede bulunan Sadakataşı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cihad Terzioğlu yaptığı açıklamada ”Afrika'da her yıl on binlerce insan katarakttan dolayı görme yetisini tamamen kaybediyor. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak için düzenli katarakt ameliyatları yapıyoruz. Tanzanya'da gerçekleştirmiş olduğumuz 225 katarakt ameliyatı ile kardeşlerimizin gören gözleri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Derneğimiz kurulduğu 2010 yılından itibaren Somali, Etiyopya, Tanzanya ve Pakistan'da yapmış olduğu katarakt ameliyatlarıyla binlerce kişiyi sağlığına kavuşturdu.

 

Paylaş:

Etiketler: Sadakataşı Katarakt,Tanzanya,Tanzanya Katarakt,Tanzanya'da katarakt ameliyatları

Tarih: 01 Agustos 2019

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri
İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Haklara Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.