"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61

Suriyeli Zeynep Sıcak Bir Yuvaya Kavuştu

Tarih: 01 Nisan 2021


Suriyeli Zeynep Sıcak Bir Yuvaya Kavuştu

Suriye'de Beşar Esed rejiminin saldırılarında annesini kaybeden, babası da kampta öldürülen 12 yaşındaki Zeynep Aşık, üç kardeşine ve hasta dedesine bakıyor. Zor durumda olan Zeynep ve ailesine ekiplerimiz tarafından ev hediye edildi.

Suriye yardım çalışmaları kapsamında 250 briket evin açılışını gerçekleştirildi. İdlib’e göç eden Zeynep ve ailesine içerisinde mefruşat malzemeleri bulunan briket ev hediye etti.

Zeynep'in annesi 4 yıl önce İdlib'in doğu kırsalındaki saldırılardan kaçarak sığındığı Katra kampında rejimin düzenlediğini saldırıda yaşamını yitirdi. Babası da faili meçhul bir saldırıda ölen Zeynep, o günden beri derme çatma bir çadırda hem hasta dedesine bakıyor hem de kardeşleri Teysir (11), Nur (9) ve Menar'a (7) annelik ve babalık yapmaya çalışıyor.

Suriye çalışmaları personelimiz Hüseyin Kumru yardımlar sonrası yaptığı açıklamada; ‘‘Zeynep ve ailesinin haberini görür görmez yanlarına tanışmaya gittik. Çadır kentte hijyenik olmayan koşullarda yaşayan Zeynep ve ailesini Kelbit bölgesinde inşa ettiğimiz briket evlerden birisine geçici olarak yerleştirdik. Ailenin ev eşyaları, gıda, soba ve yakacak ihtiyaçlarını karşıladı. Kalabalık olan aile için ekiplerimiz tarafından daha büyük bir ev inşa etmeye başladık.  Zeynep’in en büyük hayali olan okuma arzusunu da bölgede inşa ettiğimiz okulun açılışıyla gidereceğiz inşallah’’ ifadelerini kullandı. 


3500 briket ev

Suriye’de yaşanan saldırılar sonrası güvenli bölge olarak gördükleri Türkiye sınırına Zeynep ve ailesinin de içinde olduğu yüzbinlerce mülteci göç etti. İdlibli mültecilerin yaşamış olduğu barınma sorunun çözümü için, 19 farklı bölgede toplamda 3500 briket evden oluşan toplu konut projeleri sürdürülüyor. Ayrıca mültecilerin ihtiyaçları doğrultusunda cami, okul ve park inşaatları gerçekleştiriliyor. Yapmış olduğumuz evlerde 20 bin civarında sivil faydalanacak.

Paylaş:

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri
İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Haklara Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.