"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61

Ramazan Gönülden Gönüle Temastır

Ramazan Gönülden Gönüle Temastır

Ramazan çalışmaları kapsamında başta Türkiye olmak üzere 27 ülkede yüzbinlerce ihtiyaç sahibine yardım ulaştırıldı.

‘‘Ramazan Gönülden Gönüle Temastır’’ çağrısıyla Ramazan yardımlarını dünyanın dört bir tarafında sürdüren derneğimiz yardıma muhtaç ailelere kumanya, zekât, fitre, iftarlık yemek kumanyası ve bayramlık kıyafet çeki dağıtımları gerçekleştirildi.

 

21 bin Ramazan kumanyası

Ramazan ayı ile birlikte dünyanın dört bir tarafında ki, mazlum coğrafyalarda yardımlarını ‘‘Ramazan Gönülden Gönüle Temastır’’ çağrısıyla gerçekleştiren derneğimiz bu yıl ile Ramazan yardımları kapsamında yaklaşık 21 bin aileye gıda kumanyası ulaştırarak sofraları bereketlendirdi.

 

15 bin kişiye iftar

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle bu yıl iftar sofraları kurulmazken bunun yerine 15 bin kişinin evine sıcak iftarlık kumanya dağıtımı gerçekleştirdi.

 

Zekât ve fitre dağıtımları

Mazlum İslam coğrafyalarında Ramazan yardımlarına ağırlık verilirken yetimlere, yoksullara ve koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik olarak olumsuz etkilenen ailelere öncelik vererek zekât ve fitre dağıtımlarını gerçekleştirildi. Dağıtımlardan 2 bin aile yararlandı.

 

Yurtiçi yardımları

Bu yıl Ramazan yardımları Türkiye’nin 59 ilinde gerçekleştirildi. Dağıtımlar kapsamında 3.500 ihtiyaç sahibi aileye un, makarna, pirinç, konserve gıdalar, tuz, çay, şeker ve kahvaltılık gıdalardan oluşan Ramazan kumanyası dağıtımı yapıldı.

8.500 aileye marketlerden alışveriş yapabilecekleri sosyal yardım kartı dağıtıldı. Çocukları da unutmayan derneğimiz 400 çocuğa bayramlık kıyafet hediye etti. Yaklaşık 20 bin aileye Ramazan pidesi ulaştırıldı.

 

Arakanlı mültecilerin yüzleri güldü

Ülkeleri Myanmar’da yaşadıkları katliamdan kaçarak komşu ülke Bangladeş’te bulunan mülteci kamplarına sığınan ve derme çatma bambu evlerde yaşamlarını sürdüren Arakanlı mülteciler bu Ramazan’da unutulmadı. 1050 aileye Ramazan kumanyası 100 çocuğa bayramlık, 200 aileye ise fitre ve zekât ulaştırıldı. Yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle iftar sofraları kurulmadı. Bunun yerine yaklaşık 2 bin kişiye iftarlık yemek dağıtımı gerçekleştirildi. Yapılan yardımlarla bölge halkının Ramazan ayını bir nebzede olsa mutlu geçirmeleri sağlandı.

 

Suriye unutulmadı

Ramazan ayını savaşın gölgesinde geçiren İdlib ve çevre bölgelerde yaşayan 2 bin aileye Ramazan kumanyası dağıtımı gerçekleştirildi. 1.500 kişiye iftarlık kumanya dağıtıldı. Yardımların devamında ihtiyaç sahibi 250 aileye fitre ve zekât dağıtımı gerçekleştirildi.

 

Yemen’de Ramazan sevinci

Yemen’de iç savaşın başladığı 2015 yılından sonra bozulan altyapı sistemleri, sağlık ve gıda başta olmak üzere birçok konuda yaşanan insani kriz nedeniyle nüfusun yüzde 75'i yardıma muhtaç şekilde yaşamını sürdürüyor. Bu Ramazan’da Yemen’de 1200 aileye gıda kumanyası, 4.200 kişiye iftarlık yemek kumanyası, 120 çocuğa bayramlık kıyafet ve 250 aileye fitre ile zekât dağıtımı gerçekleştirdi.

 

Bayramın sevinci çocuklarla yaşandı

Bayramın sevincini en çok yaşayacak olan çocukları da unutmayan Sadakataşı Derneği Türkiye, Filistin, Yemen, Sri Lanka, Lübnan ve Bangladeş’te yaşayan bin çocuğa bayramlık kıyafet hediye ederek sevinçlerine ortak oldu.

 

Nerelere yardım yapıldı

Başta Türkiye olmak üzere 27 ülkede Ramazan yardımları gerçekleştirildi.

Balkanlar; Arnavutluk, Bulgaristan, Macaristan ve Makedonya

Afrika; Burkina Faso, Çad, Kenya, Mali, Somali, Nijer, Sudan ve Tanzanya

Orta Doğu; Suriye, Irak, Yemen, Filistin (Gazze, Kudüs) ve Lübnan

Asya; Kırgızistan, Vietnam, Hindistan, Moğolistan, Sri Lanka, Filipinler (Moro), Bangladeş, Myanmar ve Afganistan

 

Genel Başkanımız Kemal Özdal yaptığı açıklamada; ‘‘Dünyada yardımseverliği ve cömertliği ile bilinen ve bunu misyon haline dönüştürmüş bir medeniyete sahibiz. Zor günler geçiren İslam Coğrafyası için Ramazan yardımları ile bir nebze de olsa yüzlerini güldürmenin ve sevinçlerine ortak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Değerli bağışçılarımıza yapmış oldukları yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

Paylaş:

Etiketler: Ramazan Gönülden Gönüle Temastır, Sadakataşı Projeleri, Sadakataşı

Tarih: 29 Mayıs 2020

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri
İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Haklara Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.