Paylaşmak bize yakıştı
"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61

Paylaşmak bize yakıştı

Tarih: 06 Kasım 2019


Paylaşmak bize yakıştı

 

Türkiye ile beraber 21 ülkede Ramazan çalışmaları kapsamında yüzbinlerce ihtiyaç sahibine yardım ulaştırdık.

‘Paylaşmak bize yakışır' çağrısıyla Ramazan yardımlarını gerçekleştiren derneğimiz ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürdü.

Ramazan ayı ile birlikte Dünyanın dört bir tarafında ki, mazlum coğrafyalarda yardımlarını gerçekleştiren Sadakataşı Derneği mülteci kamplarındaki çocukların, yetimhanelerdeki yetimlerin, yoksulluk sebebiyle açlık ve susuzluğa karşı büyük bir zorlukla direnen insanların halini anlatmak amacıyla, bu yıl ‘'Paylaşmak Bize Yakışır'' çağrısı ile Ramazan çalışmalarını yürüterek, yaklaşık 300 bin kişiye yardım gerçekleştirdi.

 

Dernek olarak bu yıl Türkiye ile birlikte 21 ülkede gerçekleştirdiğimiz Ramazan çalışmaları kapsamında ihtiyaç sahiplerinin sofralarını bereketlendirmek için gıda kumanyası dağıtımları, çocuklara bayramlık hediyeler, fitre ve zekât dağıtımları ve kurulan iftar sofraları ile beraber yüzbinlerce insanla gönül köprüleri kurarak sofralarını bereketlendirdi.

 

Kriz ve Savaş bölgelerine Öncelik;

 

Derneğimiz bu Ramazan da abluka altında olan Gazze, işgal altında bulunan Kudüs, iç savaşın yaşandığı Suriye ve Yemen'de, Müslümanların azınlıkta olduğu Vietnam, Nepal'de ve Arakan gibi kriz bölgelerinde yaşayan mazlumlara öncelik vererek yardımlarını gerçekleştirdi.

 

Geleneksel Aksa İftarları;

 

İsrail işgali altında bulunan Kudüs'te, dernek olarak kurulduğumuz 2010 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Mescid-i Aksa iftarlarında bu Ramazan'da yaklaşık 21.000 kişiyle kardeşlik sofrası kurduk. Ayrıca 1000 aileye Ramazan kumanyası dağıtımı, zekât, fitre ve çocuklara bayramlık kıyafet yardımı gerçekleştirildi.

 

Suriye unutulmadı;

 

Sadakataşı Derneği olarak Doğu Guta'dan İdlib ve Azez bölgesine göç eden 2200 aileye Ramazan kumanyası dağıtımı gerçekleştirdik. Bölgede düzenli iftar sofraları kurulurken, bayram ile birlikte yüzlerce yetime bayramlıklar hediye edildi.

 

Yurtiçi yardımları;

 

Derneğimizin Türkiye'nin birçok bölgesinde gerçekleştirdiği yardımlarda 2000 ihtiyaç sahibi aileye Ramazan kumanyası dağıtımı, 500'den fazla yetime bayramlık kıyafet hediye edildi.

 

Arakanlı Mültecilere Sadakataşı Köyü;

 

Ülkelerinde yaşadıkları katliamlardan kaçarak komşu Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar için dernek tarafından 135 evden oluşan Sadakataşı köyü bölge halkına teslim edildi. Dernek ayrıca Ramazan ayı ile birlikte Arakanlı mülteci kamplarında 2 okulun açılışını gerçekleştirirken 2 okulun da temeli atıldı. Bölgede iftar organizasyonları, kumanya, fitre ve bayramlık dağıtımları gerçekleştirildi.

 

Hz. Aişe İslami Eğitim Merkezi;

 

TİKA, Şimal Vakfı ve Sadakataşı Derneği tarafından Vietnam'da inşa edilen ve açılışı Ramazan ayında gerçekleştirilen Hz. Aişe İslami Eğitim Merkezi bölgede ilk İslami eğitim veren okul olma özelliğini taşıyor. 360 öğrencinin eğitim göreceği Eğitim Merkezi 5000 metrekarelik alana kuruldu. Bölgede dernek iftar sofraları kurarken yüzlerce aileye Ramazan kumanyası dağıtımı gerçekleştirildi.

 

 

Nerelere yardım yapıldı;

 

Sadakataşı Derneği olarak başta Türkiye olmak üzere 21 ülkede dernek Ramazan yardımlarını gerçekleştirdik.

 

Balkanlar ve Kafkasya; Arnavutluk, Bulgaristan, Abhazya

Afrika; Burkina Faso, Çad, Kenya, Somali ve Tanzanya

Orta Doğu; Suriye, Irak, Yemen, Filistin ve Lübnan

Asya; Kırgızistan, Vietnam, Sri Lanka, Filipinler (Moro), Nepal, Bangladeş ve Afganistan

 

 

‘Hilali gördüler'

 

Derneğimizden yapılan açıklamada; ‘'Dünyada yardımseverliği ve cömertliği ile bilinen ve bunu misyon haline dönüştürmüş bir medeniyete sahibiz. Savaş, kuraklık, hastalıklar, yoksulluk ve yoksunluk gibi sebeplerden dolayı zor günler geçiren İslam Coğrafyası, Ramazan ayı ile beraber hilalin simgesi olan ay yıldızlı bayrağımızı sırtında taşıyan yardım gönüllülerimiz ile gerçekleştirdiğimiz Ramazan yardımları ile bir nebze de olsa yüzlerini güldürmenin ve sevinçlerine ortak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Değerli bağışçılarımıza yapmış oldukları yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz.” Denildi.

Paylaş:

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri

İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Hakları Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.