"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61
Bağış Yap

Mali’de 800 Katarakt Ameliyatı

Mali’de 800 Katarakt Ameliyatı

Mali’nin Kaboila bölgesinde bulunan sağlık ekibimiz koordinasyonunda gerçekleştirilen katarakt ameliyatları kapsamında, hayırseverlerin yardım ve destekleriyle görme problemi yaşayan ve günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan 800 hastanın gözlerini katarakttan kurtarıldı.

 

Kaboila ve çevre bölgelerde yapığımız duyurularla hastalara ameliyatlar ile ilgili gerekli bilgiler verildi. 10 gün süren organizasyon kapsamında 800 hasta göz sağlıklarına kavuştu.

 

Tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca kişi, ameliyat olamadığı için kör olabiliyor.

 

 

Bölgede bulunan sağlık ekibimizin ziyaret ettiği Mali Bamako Büyükelçisi Murat Mustafa Onart yapmış olduğu açıklamada ‘‘Mali’de 18 Ağustos’ta bir darbe gerçekleştirildi. Geleneksel ilişkilerimiz çerçevesinde bu yaşanan geçiş sürecinde ülke olarak Mali’nin yanında kaldık. İki ülke de birbirini son derece tamamlayıcı ülkeler. İki ülke arasında bulunan olanakları iş adamlarımız aracılığıyla çoğaltmaya çalışıyoruz. Çoğu zaman burada sivil toplum örgütlerimiz gelip faaliyetlerde bulunuyorlar. Katarakt ameliyatları kapsamında Sadakataşı ekipleri ziyaretimize geldi. Son derece zor koşullarda 800 üzerinde katarakt ameliyatı yaptılar. Burada sağlık sektörü çok zayıf, katarakt ameliyatları bu insanların dünyası değiştirecek. Bunların yanı sıra Sadakataşı burada su kuyusu açıyor ve en önemlisi de benim müşahede ettiğim yapılan projeleri daha sonra denetliyorlar. Kendilerine yapmış oldukları bu faaliyetlerden dolayı teşekkür ediyorum.’’ İfadelerini kullandı.

 

 

Genel Başkanımız Kemal Özdal yaptığı açıklamada ‘‘Başta Afrika ve Asya olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar beslenme, yaş, hijyen gibi sebeplerden dolayı katarakt hastalığına yakalanıyor. Gelişmemiş sağlık sistemi ve maddi imkansızlıklar nedeniyle bizler için tedavisi kolay olan katarakt hastalığı geri kalmış ülkelerde insanları körlüğe kadar götürebiliyor. Mali’de de durum aynı vaziyette, her yıl binlerce insan katarakt sebebi ile görme yetisini kaybediyor. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla 800 kardeşimizin katarakt ameliyatını gerçekleştirdik.’’ İfadelerini kullandı.

 

Başlatmış olduğumuz katarakt ameliyatlarına destek olmak için banka hesap numaralarına www.sadatakatasi.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Ameliyatlarla ilgili detaylı bilgi almak için 0216 614 04 61 numaralı telefonumuza ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Etiketler: Mali, Katarakt, Ameliyat

Tarih: 31 Ekim 2020

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri
İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Haklara Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.