La Vega Camii’ne Destek

La Vega Camii’ne Destek

Tarih: 20 Kasım 2021


La Vega Camii’ne Destek

İspanya’nın Endülüs bölgesindeki Granada şehrinde bulunan La Vega Camisi bölgede yaşayan Müslümanlar tarafından taksitle satın alındı. İmkansızlıklar nedeniyle kalan taksitleri ödeyemeyen cami derneğine destek 90 bin euro destek sağladık.

Toplam bedeli 300 bin euro olan yapının, cami derneği tarafından 150 bin euro ödemesi yapıldı. Başlatmış olduğumuz çağrı kapsamında ödenecek 90 bin euro para La Vega Camisi yetkililerine ekibimiz tarafından teslim edildi.

Bölgedeki bir şirketin 2010 yılında, daha önce konut olarak kullanılan binayı kiralamayı düşünmesi ve şu anki cami imamı Zekeriya Bey’in yapının bir cami olduğunu fark etmesi sonrasında satın alma şartı ile kiralandı. 2011 yılında kullanıma açılan binanın camiye dönüştürülmesi için iç dizaynında değişiklikler yapılmış ve namaz, Kur’an eğitimi ve diğer faaliyetler için alanlar oluşturuldu.

Caminin bulunduğu Atarfe bölgesinde yaşayan 250 Müslümanla birlikte çevre bölgelerde yaşayanlarda camiden istifade ediyor. Cami sadece ibadet merkezi olarak rol almamakta, ayrıca, bölge Müslümanlarının eğitimi ve kültürel faaliyetlerinde de kullanılmaktadır. Ramazan ayının toplu sofraların kurulduğu, Kurban Bayramının coşkusunun beraber yaşanması, akika kurbanlarının kesilmesi, düğünlerin yapılması gibi İslam’da caminin hayati merkez oluşunu görünür kılan her türlü faaliyet cami bünyesinde yapılmaktadır.

 

Camide sosyal faaliyetlerde düzenleniyor

Haftanın belirli günlerinde çocuklara ve gençlere yönelik kaligrafi, tezhip, geometrik desenler ve seramik atölyeleri kurulmaktadır. Camide ayrıca okçuluk, dövüş sanatları ve tarım eğitimleri verilmektedir. Cami, faaliyette olduğu yıllar içerisinde yetişkinlere yönelik de siyer, tasavvuf, ahlak, tefsir, psikoterapi gibi dersler düzenlemiştir.

La Vega Camisinin 60 kişilik kapasitesi bulunurken, ibadethaneden sadece bölgede yaşayan 250 Müslüman istifade etmiyor. Çevre bölgelerden gelen Müslümanlarla bu sayı çok daha yukarılara çıkıyor. Bu durum neticesinde caminin önümüzdeki süreçte genişletilmesini zorunlu kılmaktadır.

Paylaş:

Etiketler: La Vega, Camii

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri

İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Hakları Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.