İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 20 bine yaklaştı

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 20 bine yaklaştı

Tarih: 20 Aralık 2023


İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 20 bine yaklaştı

İsrail'in ablukası altındaki Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bine yaklaştı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra da Bakanlığa ait sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Kudra, "Hastaneler tam kapasiteyle çalışıyor. İsrail saldırılarının artması ve oluşan yoğunluktan dolayı yaralı ve hastalar yerde yatıyor." ifadelerini kullandı.

Sözcü Kudra ayrıca, İsrail'in devam eden elektrik, su ve yakıt kesintisinin, yaralı ve hastaların hayatlarını tehdit ettiğini, "korkunç bir sağlık ve çevre felaketine neden olduğunu" vurguladı.

8 bin çocuk öldü

Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre 20 Aralık gününe kadar Gazze Şeridi'nde 8 bin çocuk öldürüldü. Bölgede 5 bin çocuk ise kayıp.

Gazze'de yerinden edilenlerin sayısı 1.9 milyonu geçti

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (UNOCHA) yapılan yazılı açıklamada, İsrail-Filistin çatışmasının başlamasından bu yana 1.9 milyonu binden fazla Filistinlinin evlerinden ayrılmak zorunda kaldığı kaydedildi.

AB: Zor durumdakilere temel malzemeler ulaştırılmalı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, X sosyal medya platformunda, Gazze'ye gıda, su ve yakıt gibi acil insani yardım erişiminin sağlanması gerektiğini vurgulayan mesajını alıntılayarak paylaşım yaptı.

Evrensel değerler ve insan onuruna her zaman, her yerde saygı gösterilmesinin önemine dikkati çeken Michel, bunların AB'nin özünü oluşturduğunu kaydetti.

Michel, "Uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmelidir. Temel malzemeler en zor durumdaki kişilere ulaşmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

BM: Gazze halkının kaynaklarını kesmek savaş suçudur

Birleşmiş Milletlerin (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Abluka altındaki Gazze halkının kaynaklarını kesmek ve aç bırakmak, savaş suçudur ve eğer kasıtlıysa bu insanlık suçudur." dedi.

Albanese, "Gazze'deki Filistin nüfusunun büyük bir kısmı yok ediliyor. Daha önce olandan farklı değil fakat daha şiddetli." diye konuştu.

İsrail'in abluka altındaki Gazze'de su, elektrik, gıda ve diğer temel hizmetleri kesme kararına değinen Albanese, "abluka altındaki nüfusu aç ve temel ihtiyaçlarından mahrum bırakmanın savaş suçu" olduğunun altını çizerek, "Eğer bu kastiyse ve sivil nüfusa karşı yaygın ve sistematik saldırı bağlamındaysa, insanlık suçu da teşkil ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş:

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri

İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Hakları Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.