Kalıcı Projeler

Kalıcı Projeler

Tarih: 11 Kasım 2019


Kalıcı Projeler

 

Cami, mescit, su kuyuları, eğitim merkezleri ve yetimhanelerin sayısının yetersiz olduğu bölgelerde inşa edilen kalıcı projeler Müslümanlar arasındaki kardeşliği güçlendirmektedir. Cami, mescit ve eğitim merkezleri dinî ve mesleki eğitim kurslarının tesisi yoluyla halkın eğitilmesine ve bu sayede kültürel bir dönüşümün başlamasına da aracı olunmaktadır.

İnşa edilen kalıcı projeler sayesinde bulundukları ülkelerde dini ve müfredat eğitimi alan kardeşlerimiz, misyoner kuruluşların bölge halkına yönelik olumsuz propagandalarının önüne geçmesi hususunda büyük önem taşıyor. Cami ve mescitler, insanların buralarda bir araya gelerek aralarındaki sorunların çözümüne ve kardeşlik duygularının güçlenmesi için ortak bir paydanın sağlanmasına vesile olmaktadır.

Kalıcı projeler ile, Afrika'da imkânsızlıklar nedeniyle ibadethane, yetimhane, su kuyusu ve eğitim merkezlerinin bulunmadığı veya mevcutların bölge halkının ihtiyacını karşılayamadığı yerlerde inşa edilmektedir. Büyüklüğü ihtiyaca göre belirlenen yapılar bünyesinde, bölge halkı için okul veya kurslarla birlikte özellikle Afrika'da, misyoner teşkilatlar çalışmalarında cami veya mescide sahip olmayan köy veya kasabaları tercih etmektedir. Bu nedenle bir beldenin İslam beldesi olduğunu göstermesi bakımından cami ve mescitler büyük öneme sahiptir.

Projenin Amacı

  • İmkânsızlıklar nedeniyle dinî vecibelerini toplu olarak yerine getirmede sıkıntı yaşayan insanlar için uygun ibadet mekânları oluşturmak.
  • Farklı kabilelere mensup insanların uzun yıllardır birbiriyle çatıştığı bölgelerde İslam'ın birlikte yaşama, kardeşlik ve paylaşma prensibini yaygınlaştırmak.
  • Cami ve mescitlerin bünyesinde oluşturulan medrese ve kurslarda dinî ve mesleki eğitim verilerek halkın eğitimine katkı sağlamak.
  • Savaşlar, kıtlık, kuraklık, sefalet, hastalıklar sebebi ile ailesini kaybeden çocuklar için yetimhaneler açarak onlara kalabilecekleri sıcak yuvalar oluşturmak.
  • Yoksul coğrafyalarda yaşayan çocuklarımızın dini ve müfredat eğitimi görebilecekleri eğitim merkezleri açarak onları geleceğe hazırlamak.
Paylaş:

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri

İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Hakları Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.