"Her iyilik bir sadakadır."
0216 614 04 61

Arakanlı Mültecilere yetimhane

Arakanlı Mültecilere yetimhane

Myanmar'da yaşadıkları katliamdan kaçarak komşu ülke Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlara, yardım ulaştırmaya devam ediyoruz.  

Bangladeş'te bulunan acil yardım ekibimiz, Cox's Bazaar bölgesinde Arakanlı 100 mültecinin barınacağı yetimhanenin temelini bölge halkının yoğun katılımı ve dualarıyla attı.

Myanmar askerlerinin ve Budist milliyetçilerin başlattığı saldırılar sonrası yaklaşık 2 milyon Arakanlı Müslüman komşu ülke Bangladeş'e göç etmek zorunda kaldı. Saldırıların insani krize dönüştüğü ilk andan itibaren bölgede yardım faaliyetlerine başlayan derneğimiz Bangladeş'e sığınan mültecilere yardım ulaştırmaya devam ediyor.

Arakanlı Mültecilere Yetimhane;

Yaşadıkları soykırımdan kaçarak komşu ülke Bangladeş'in Cox's Bazaar bölgesine sığınan, Arakanlı yetimlerin konaklayacağı yetimhanenin temeli atıldı.

İnşasına başlanılan yetimhane ile derme çatma bambudan evlerde veya kamp dışında çadırlarda yaşamlarını sürdüren 100 yetim sıcak bir yuvaya sahip olacak. Yetimhane içerisinde yatakhane, derslik, yemekhane, mutfak ve kütüphane olacak.

8 su kuyusu açılışı;

Bölgede bulunan acil yardım ekibi, Arakanlı mülteci kamplarını ziyaret ederken 8 su kuyusunun açılışını gerçekleştirdi. Yıl içerisinde Bangladeş'te 149 su kuyusunun hizmete açılırken, kuyular bölgenin en büyük sorunu olan hijyen ve salgın hastalıkların çözümü için büyük katkı sağladı.

Bin aileye gıda kumanyası

Geçtiğimiz yıl Moyganuga Mülteci Kampı'nda açılışı gerçekleştirilen, 50 öğrencinin eğitim gördüğü bulunan Musab Bin Umeyr okulunda ise 500 Arakanlı'ya yemek verildi. Cox's Bazaar'da zor şartlar altında yaşayan bin mülteci aileye pirinç, yağ, balık ve tuzdan oluşan gıda kumanyası dağıtımı gerçekleştirildi.

Yardımlar için bölgede bulunan Sadakataşı Derneği genel başkan yardımcısı Cevdet Hasbal yaptığı açıklamada; ‘‘Bölgede kurulduğumuz yıldan itibaren acil yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl Myanmar'da başlayan katliamlar sonrasında Bangladeş'te göç etmek zorunda kalan kişi sayısı 2 milyona ulaştı. Bölgede acil yardımlarımızı ara vermeden sürdürüyoruz. On binlerce yetim kamplarda zorlu koşullarda yaşamlarını sürdürürken onlara daha rahat bir ortam oluşturmak için 100 yetime ev sahipliği yapacak bir yetimhanenin temelini attık. Cox's Bazaar'da bulunan bin aileye gıda kumanyası dağıtımı gerçekleştirdik. Kriz bölgesi olarak belirlediğimiz Arakanlı mülteci kamplarına yardım çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.'' İfadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş:

Tarih: 31 Ocak 2019

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri
İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Haklara Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.