Arakanlı Mültecilere Sadakataşı Köyü

Arakanlı Mültecilere Sadakataşı Köyü

Tarih: 10 Temmuz 2018


Arakanlı Mültecilere Sadakataşı Köyü

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Arakanlı mülteciler için yapılan yardım çalışmaları artarak devam ediyor.

Arakanlı mültecilerin yaşamış olduğu kamplarda derneğimiz tarafından kumanya dağıtımları, iftar organizasyonları, 135 konut ve bir okulun açılışı ile iki okulun temel atması gerçekleştirerek bölge halkına Ramazan sevinci yaşattı.

2017 yılının ağustos ayında başlayan olaylarda Myanmar ordusu ve Budist fanatiklerin saldırılar sonrasında binlerce Arakanlı hayatını kaybederken yaklaşık 800 bin kişi de komşu ülke Bangladeş'e göç etmek zorunda kaldı.

Arakan Halkı Kalıcı Evlere Kavuştu

Myanmar'da yaşanan katliamdan kaçıp Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar, mülteci kamplarında kötü şartlar altında ve derme çatma barakalarda yaşamlarını sürdürürken, Sadakataşı Derneği olarak Moynaguna kampında 135 konuttan oluşan Sadakataşı Köyü'nün yapımını tamamlayarak ihtiyaç sahibi aileleri evleri teslim etti.

Derneğimiz tarafından inşa ettirilen 135 konut ile beraber ülkelerini terk edip mülteci kamplarında ve boş arazilerde sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda yaşamlarını sürdüren Arakanlı mülteci aileler, çift kat branda, etrafı örme bambu kaplama, güneş enerjisi ile elektrik imkanına sahip, yemek pişirmek için özel ocak bulunan evlerin sahibi oldular.

Bölgeye altıncı okul

Derneğimiz Bangladeş'te yaşanan eğitim sıkıntısının çözümü için açılışını yaptığı Haticetül Kübra okuluyla bölgede ki dördüncü okulun açılışını yapıldı. Ayrıca İkra ve Hz. Mus'ab bin Umeyr okullarının temel atması gerçekleştirildi.

Ayrıca Ramazan yardımları kapsamında 1700 aileye sıvı yağ, pirinç, tuz, şeker, et ve tavuk konserveden oluşan gıda kumanyası dağıtımı gerçekleştirdi. Ramazan ayı boyunca düzenli olarak 3000 kişiye iftar vererek zor günlerinde Arakanlıların yanında yer almaya devam ediyoruz.

Sadakataşı Derneği yönetim kurulu üyesi Hacı Dursun Tunç yaptığı açıklamada; ‘'Burada insanlık dışı bir vaziyet var. Bölge halkı gıda temini ve temiz su bulma konusunda büyük sıkıntılar çekiyor. Kamplarda yaşayanların büyük kısmı genç yaşta ve okul imkanları çok kısıtlı buda eğitim sorunun yaşanmasına neden oluyor. Barınmak için hijyenik ortamlara sahip değiller ve tüm bu durumlar birleşince salgın hastalıklar insanları tehdit eder vaziyette oluyor.

Olayların başladığı günden itibaren bölgede acil yardım çalışmalarına ara vermeden devam eden derneğimiz, sıcak yemek dağıtımları, kurban kesim ve dağıtımları, 379 su kuyusu açılışı, ev, banyo, tuvalet yapımları, hijyen paketi, mutfak ve yaşam malzemesi dağıtımı, on binlerce aileye gıda kolisi dağıtımı ve nakdi yardımlar, gerçekleştirerek bölge halkının yaşadıkları karşısında yanlarında yer aldı.

Derneğimizin gerçekleştirdiği Ramazan yardımları ve kalıcı projeler ile birlikte Arakanlıların yüzleri gülerken, dernek gönüllüleri ve yetkililerine teşekkürleri sundular.

Sadakataşı Derneği'nin Arakan projelerine destek olmak için banka hesap numaralarına, www.sadakatasi.org.tr web adresinden ulaşabilir. Ayrıca tüm operatörlerden ARAKAN yazarak 2989'a SMS göndererek projeye 5 TL destekte bulunabilir. Ayrıntılı bilgi için 0216 614 04 61 numaralı telefon ile dernek yetkililerine ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:

Naif ve estetik yardımlaşma kültürünü, ‘sadaka taşları’ modelini örnek alarak canlandırmak.
Tüm dünya yoksulları, garipleri, yetimleri için kalıcı projeler üretmek.
Kuraklığın hüküm sürdüğü, yer altı ve üstü sularının kirli olduğu coğrafyalarda temiz, içilebilir su kuyuları açmak.

Devamını Oku
Sosyal Medya Bilgileri

İletişim Bilgileri
  • Kısıklı Mahallesi. Ferah Caddesi. Numara : 6/B Uskudar / ISTANBUL / TURKEY
  • +90 216 614 04 61
  • sadakatasi@sadakatasi.org.tr

Copyright 2018 Sadakataşı. Tüm Hakları Saklıdır.

Design by Tuşsesleri.